Det er stadigvæk alt for tidligt at overskue alle de konsekvenser, som Corona-pandemien vil efterlade, når der er tale om helbred af den danske befolkning. Men lige nu er det tydeligt, at antallet af fx specielægebesøg eller forebyggende undersøgelser i landet er faldende, når det drejer sig om den ældre befolkningsgruppe, dvs. dem, der er 60 år eller mere.
En undersøgelse, som Analyse Danmark har foretaget i maj 2021 for optiker Louis Nielsen viser nemlig, at mere end 10 procent af Danmarks befolkning over 60 år har takket nej til en synstest pga. Coronasituationen. Desuden har undersøgelsen vist, at der er flere kvinder end mænd, der fravælger deres synstest grundet Corona.
Specialister advarer mod denne udvikling, og siger, at udsættelse af synstest kan have langvarige konsekvenser. Derfor opfordrer de netop den ældre befolkningsgruppe til at prioritere deres synstest, frem for at udsætte den.
Læs mere om dette, samt hvilke tegn, du skal være opmærksom på